“Silnej woli nie można wytrenować” – to świetna wiadomość! Teraz możesz skorzystać z tzw. spustów działania – potwierdzonej przez dziesiątki badań, a wciąż mało znanej, metody na planowanie i osiąganie celów.
Jeszcze niedawno większość badaczy zgadzała się ze stwierdzeniem, że silną wolę można wyćwiczyć. Tak, jak ćwiczy się mięśnie. Regularny trening miał sprawić, że nasza słaba silna wola nabierze tężyzny. Jednak niedawno w naukowym światku gruchnęła wieść, która sprawiła, że wiele osób pożegnało się z myślą o zdrowszym jedzeniu, regularnych ćwiczeniach czy odstawieniu papierosów lub ograniczeniu korzystania z serwisów społecznościowych.
Być może samodyscyplinę można wypracować, ale nawet jeśli, to tylko odrobinę – wynika z metaanalizy opublikowanej przez Malte Friese i Juliusa Frankenbacha z Uniwersytetu Kraju Saary w czasopiśmie “Perspectives on Psychological Science”. Załamać się i ocierając łzę sięgnąć po czekoladę (w ramach poprawy nastroju)?
Głowy do góry, proszę się nie martwić. To świetna wiadomość! Jest szansa, żeby przestać zawracać sobie głowę silną wolą i skorzystać z bardziej skutecznego narzędzia.
Każdy z nas może zmierzyć się z uciążliwymi przyzwyczajeniami i podejmować działania, które przyniosą w przyszłości dobre skutki. Co więcej, sposób, o którym za chwilę przeczytacie, najlepiej sprawdza się przy najtrudniejszych zadaniach.
Najpierw szybki eksperyment. Proszę, policzyć litery “f” w tym tekście:
“Finished files are the
result of years of scientific
study combined with the
experience of years”.
Prosty eksperyment
Ten eksperyment przeprowadzili w 2004 roku Thomas L. Webb i Paschal Scheeran, brytyjscy badacze z University of Sheffield. Okazało się, że większość uczestników naliczyła trzy litery “f”, a ominęła te w wyrazach “of”. Jednak, kiedy uczestnicy postanowili: “Po tym, ja zobaczę literę “f”, to dopiszę ją do wyliczeń”, wyniki poprawiły się!
Każdy z nas zbyt dobrze wie, że silne intencje (“Zaczynam od jutra ćwiczyć!” lub “Policzę wszystkie litery “f”) nie gwarantują sukcesu. Sekret skuteczności i osiągania celów polega na dokładnym zaplanowaniu co, kiedy i gdzie zrobimy. Czyli użyciu tzw. spustów działania – formuły “Po tym, jak …, to …”. Metody prostej, taniej i ciągle mało znanej.