Fot. Evan Kirby/Unsplash
Postanowienia noworoczne?
Serio?
Wiem, temat mielą wszystkie portale, telewizje i radia. Dlatego nie będę do niczego namawiał. Może już postanowiłeś, że w przyszłym roku nic nie postanowisz.
Mam coś lepszego.
Za chwilę – na przeczytanie tego wpisu potrzebujecie niespełna 5 minut – odkryjecie tajemnicę postanowień noworocznych oraz poznacie 86 świetnych okazji na świeży start. Równie dobrych, a może lepszych niż Nowy Rok.
Isabel Allende to pisarka z Chile, może widzieliście “Dom dusz” na podstawie jej debiutanckiej powieści ze świetnymi rolami Meryl Streep, Jeremi Ironsa oraz Antonio Banderasa. Allende ułożyła powieść z listów, które pisała do swojego śmiertelnie chorego dziadka. Pierwszy powstał 8 stycznia 1981 roku.
Od tamtej pory pisarka każdą nową powieść rozpoczyna 8 stycznia. Ten dzień, to jej “czasowy punkt orientacyjny” (CPO). Dzień, który lśni pośród pozostałych szarych 364 dni.
CPO działają podobnie do punktów, które pozwalają nam orientować się w terenie. Tyle, że zamiast ułatwić dotarcie na imprezę sylwestrową do znajomych, pomagają nam odnaleźć własną drogę w czasie.
Wspaniale pisze o tym Daniel Pink w “When” – wyśmienitej książce o tym dlaczego “kiedy” jest równie ważne, co “gdzie” i “jak” robimy. Ten wpis oparłem przede wszystkim na jego książce. “When” na pewno wrzucę na listę książek, które warto przeczytać w 2019 roku.
Słowo “dieta” wyszukiwane jest w Google w Nowy Rok ok. 80 proc. częściej niż w inne dni – zauważyli badacze z Wharton School of the University (2014).
(Dowiedz się jak zacząć ćwiczyć, odchudzać się, lepiej jeść i wytrwać!)
To nie wszystko. Ludzie chętniej szukają informacji o diecie również na początku każdego cyklu kalendarzowego – pierwszego dnia każdego tygodnia i pierwszego dnia każdego miesiąca.
Podobny mechanizm działa na salach treningowych.
W pierwsze dni tygodnia, miesiąca czy roku rosła liczba sprzedanych kart członkowskich do klubów fitness i siłowni. Podobnie było na początku semestru i po … urodzinach (z wyjątkiem 21, wtedy aktywność spada).
Niektóre daty w kalendarzu są bardziej znaczące dla ludzi niż inne. Używamy ich aby rozgraniczyć upływ czasu, zakończyć jeden etap i rozpocząć kolejny z czystą kartą – pisze Daniel Pink.
To jest właśnie efekt świeżego startu.
Świeży start zapewnimy sobie korzystając z CPO. Punktów wspólnych dla wszystkich (poniedziałek, początek nowego miesiąca, Boże Narodzenie itd.) lub osobistych (urodziny, ślub, zmiana pracy itd).
Po co nam świeży start?
Daniel Pink tłumaczy:
- otwieramy “nowe mentalne konto” – wysyłamy swoje stare ja w przeszłość. Odcinamy się od błędów, niedoskonałości. Ruszamy w przyszłość pełni wiary w nowego, lepszego siebie. I rzeczywiście – nasze działania są lepsze (przynajmniej na początku). Jednym słowem: “New Year, New You”.
- patrzymy na świat z szerszej perspektywy. Przerywamy codzienną krzątaninę i rozglądamy się: jakie są nasze cele, co udało się osiągnąć, co trzeba jeszcze zrobić?
Czasowe punkty orientacyjne to niezwykły dar: dają nam chwilę oddechu i komfort wolniejszego myślenia, pomagają rozważyć sprawy na wyższym poziomie, podjąć lepsze decyzje.
Jeśli chcesz z nową energią zmieniać swoje życie (osobiste czy zawodowe), użyj czasowych punktów orientacyjnych aby uzyskać efekt świeżego startu.
Teraz najlepsze: każdy może zmajstrować swój własny CPO.
Wystarczy wybrać i oznaczyć ważny dzień. Np. jeśli zapamiętasz, że 20 marca przypada pierwszy dzień wiosny, to ta data będzie lepszą okazją na świeży start niż stwierdzenie, że jest to po prostu trzecia środa miesiąca.
Oczywiście najlepiej użyć w tym celu znaczących wydarzeń z prywatnego życia, np. daty urodzin dziecka czy poznania ukochanej osoby (podobnych, świetnych okazji jest mnóstwo, za chwilę je poznacie).
No dobrze, ale co z tego? Każdy wie, jak to się kończy z noworocznymi postanowieniami (większość z nich nie dotrwa do wiosny…).
Rzeczywiście Nowy Rok ze szczególną mocą wpływa na nasze zachowanie. Pink zauważa, że poddajemy się jej zazwyczaj bezwiednie. Jednak możemy użyć tej mocy – świadomie i z intencją – w inne dni roku. Nawet jeśli polegniemy z noworocznymi postanowieniami, to nie musimy składać broni lub czekać z kolejną próbą do 1 stycznia.
Autor “When” wyliczył, że mamy w roku, uwaga, uwaga, 86 świetnych okazji na świeży start:
- pierwszy dzień miesiąca (12 dni)
- poniedziałek (52)
- pierwszy dzień wiosny, lata, jesieni i zimy (4)
- Święto Niepodległości (1)
- ważne święto religijne, np. Boże Narodzenie lub Wielkanoc (1)
- urodziny (1)
- urodziny ukochanej osoby (1)
- pierwszy dzień szkoły lub semestru studiów (2)
- pierwszy dzień w nowej pracy (1)
- dzień po maturze/egzaminach/magisterce (1)
- dzień po powrocie z wakacji i ferii zimowych (2)
- rocznica ślubu, pierwszej randki, rozwodu (3)
- rocznica rozpoczęcia pracy, dzień kiedy stałeś się obywatelem, dzień kiedy adoptowałeś kota/psa, dzień ważnego egzaminu (4)
- dzień kiedy przeczytałeś tego posta (1)
Większość postanowień noworocznych kończy się klęską jeszcze w lutym. Pustoszeją siłownie, z papierosa znowu snuje się dym, a drink goni drinka. To nie znaczy, że obietnice, które sobie składamy 1 stycznia są “gupie” i “bez sensu”.
Dlaczego przegrywamy?
Nie mamy planu działania, bierzemy na siebie zbyt duży ciężar (niewielu twardzieli i twardzielek da radę chodzić na siłownię 5 razy w tygodniu lub z dnia na dzień odstawić cukier), okłamano nas skąd brać motywację.
Jest jednak nadzieja. Bardzo praktyczne wskazówki, jak dotrzymać danego sobie słowa – nie tylko w Nowy Rok – znajdziecie na MotywacjaDo w kolejnym wpisie.