Papierosy lubią alkohol – wiele osób nie potrafi oprzeć się „dymkowi” po piwie. Badacze wpadli na trop dlaczego tak się dzieje.
Otóż alkohol ma to do siebie, że powoduje m. in. senność.
Odkryliśmy, że nikotyna osłabia jego nasenne działanie – stwierdza profesor Mahesh Thakkar z University of Missouri School of Medicine (na badanie interakcji między nikotyną a alkoholem poświęcił pięć lat).
Już wcześniej naukowcy zauważyli, że nikotyna działając przez część podstawną kresomózgowia, aktywuje jądro półleżące (część układu nagrody, „centrum przyjemności”) i prowadzi do zwiększenia konsumpcji alkoholu. Teraz postanowili zrobić doświadczenie na szczurach.
Co się okazało? Gryzonie pod wpływem alkoholu stawały się senne, ale efekt ten słabł po zaaplikowaniu im nikotyny. Naukowcy sugerują, że dlatego picie alkoholu przez ludzi sprzyja paleniu i na odwrót. Nikotyna wzmacnia przyjemne działania alkoholu.
Nikotyna użyta w połączeniu z alkoholem działa jak środek pobudzający, który zapobiega senności. Jeśli ktoś pali, to jest o wiele bardziej prawdopodobne, że wypije więcej alkoholu i vice versa. Te substancje zasilają się – tłumaczy Thakkar.
Jeśli zastanawiasz się jak rzucić palenie lub alkohol, już wiesz co ułatwi zadanie.