23 tajemnice miłości, które powinni znać (nie tylko) zakochani

zakochani

www.flickr.com/eugenia loli

Mądre, ciekawe, niebanalne, a czasem wkurzające, rady i informacje dla zakochanych, kochających lub szukających uczucia – czyli dla wielu z nas. Zebrałem linki do 21 tekstów i filmów, które mnie z różnych powodów zaintrygowały i zainspirowały. Jestem ciekaw jak wam się sposobają. Czytajcie i korzystajcie żebyście wraz ze swoimi partnerami byli bardziej szczęśliwi!

 

1.

36 pytań, które powinieneś/powinnaś zadać żeby w bardzo krótkim czasie zbliżyć się do obcej osoby. Psycholog Arthur Aron przekonuje: dzięki nim w godzinę będziecie na poziomie intymności, który zazwyczaj można osiągnąć po tygodniu, miesiącu lub latach znajomości. Pewnie zgodzicie się, że takie pytania też powinny zagrać w związkach.

2.

Większość ludzi zakochuje się w osobach, które już trochę zna, a łatwiej zakochać się kiedy towarzyszą nam ekscytujące okoliczności, np. podczas demonstracji, w samolocie miotanym turbulencjami czy na koncercie. Przeczytajcie więcej ciekawych informacji m. in. o tym dlaczego się zakochujemy.

3.

Kobiety wybierają różnego typu mężczyzn w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. W skrócie: bardziej męsko wyglądający i zachowujący się panowie mają większe wzięcie podczas owulacji, mniej męscy w mniej płodne dni cyklu

4.

Randka będzie udana jeśli pójdziecie na dreszczowiec, a nie komedię romantyczną. Tak, tak! Kiedy wokół nas dzieją się ekscytujące rzeczy, to te uczucia kojarzymy z osobą, która nam towarzyszy. Rollercoaster to też niezły pomysł…

5.

Jakie są najważniejsze rzeczy, których szukają kobiety i mężczyźni u swoich potencjalnych partnerów i partnerek w długotrwałych związkach? Na pytania odpowiedziało aż 28 tys. heteroseksualnych osób w wieku 18-75 lat. Co jest ważniejsze od wieku, dochodów, edukacji czy pewności siebie?  Jakie preferencje mają bogatsi ludzie, lepiej wykształceni mężczyźni i starsze osoby? Zdradzę, że mężczyźni i kobiety różnią się najbardziej w kwestii pieniędzy i kariery.

6.

Ta kobieta jest dla mnie za młoda, ten mężczyzna jest za stary, czyli jak obliczyć wiek naszego potencjalnego idealnego partnera (tak żeby ludzie nie gadali za plecami, choć oczywiście, zakochani nie powinni się nimi przejmować)

7.

Na randce powinniśmy zaufać temu co podpowiada nasz instynkt. A może lepiej nie? Okazuje się, że lepiej uważać. Trzy powody dla których romantyczny instynkt może wyprowadzić nas na manowce

8.

Chcesz uwieść kobietę? Być może dobrą strategią będzie sprawić, że wybranka będzie niepewna, co do niej naprawdę czujesz i co o niej myślisz

9.

12 decydujących pytań, które warto sobie zadać żeby przewidzieć przyszłość związku (zamiast iść do wróża Janusza).

10.

Cztery sekrety szczęśliwego małżeństwa, a pierwszy jest taki: wszystko co wiecie o małżeństwie to nieprawda.

11.

Sprawdź jak ludzie dobierają się w pary. Naturalnie, większość z nas woli osoby ładniejsze, mądrzejsze i o wyższym statusie. Tymczasem zwykle łączymy się w pary z mężczyznami/kobietami „ze swojej ligi” (choć przy dłuższej wcześniejszej znajomości rola fizycznej atrakcyjności i statusu może się zmniejszyć – patrz punkt 11). Wygląda na to, że jak w innych dziedzinach życia: nagród starcza dla najlepszych.

12.

Dlaczego wspólne mieszkanie nie jest najlepszą metodą na sprawdzenie się przed małżeństwem (a nawet może zwiększyć szanse na jego rozpad) oraz dwa inne mity na temat romantycznych związków.

13.

Nie ma róży bez kolców, więc i miłości bez kłótni jak mawiał mistrz Joda. Jest sposób żeby na zarzuty, nawet bardzo emocjonalne i naszym zdaniem niesprawiedliwe, odpowiedzieć inaczej niż atakiem lub ucieczką. Kiedy rośnie ci ciśnienie użyj emocjonalnego judo.

14.

I jeszcze sensownie jak uniknąć kłótni w związkach.

15.

Słuchanie. Zgodzicie się, że to jedna z ważniejszych rzeczy w związku? Oto sposoby jak być zdecydowanie lepszym słuchaczem.

16.

Trudne rozmowy są … trudne. Może przyda się wam garść podpowiedzi jak sprawić żeby były nieco łatwiejsze. Rad celnych, ale nie oczywistych. Np. żeby traktować wrzeszczącego partnera jak dziecko i użyć magicznego zwrotu: „Proszę, mów wolniej. Chcę pomóc”. Ciekawe, prawda?

17.

Czujesz gniew na męża, dziewczynę, narzeczonego? Nie wypieraj emocji (bo ci zdrowie wysiądzie), wyraź je w odpowiedni sposób i wykorzystaj do nauki, niech się nie zmarnują. Jak to zrobić?

18.

Nie zawsze przyznanie się do gniewu wystarczy. Jeśli emocje są szczególnie silne, użyj bardziej zaawansowanych technik

19.

5 najszybszych sposobów na wykończenie związku (czuję się jak na szkoleniu dla zawodowych morderców…).

20.

I jeszcze garść powodów dlaczego nierozsądne korzystanie ze smartfona może zrujnować Twój związek (wraz z przykładami).

21.

Zdrada. Po zbadaniu prawie 64 tys. mężczyzn i kobiet okazało się, że seksualna zdrada zdecydowanie najbardziej boli heteroseksualnych mężczyzn. Heteroseksualne kobiety bardziej dotyka niewierność emocjonalna. Homoseksualistów i biseksualistów obie formy ranią podobnie.

22.

Dlaczego ludzie zdradzają, czemu tak to boli oszukanego oraz czy można i warto zmienić podejście do niewierności. Mogę się zgadzać lub nie z Esther Perel, jednak jestem zaintrygowany. TED wart zobaczenia i przemyślenia.

23

„Posłuchajcie mnie siury. Przestajecie być facetami. Zróbcie coś z tym” czyli na koniec (nie chcę napisać na deser) blogowy manifest do przemyślenia dla panów.

Jeśli macie materiały o miłości i związkach, które polecacie, to proszę dajcie do nich linka na forum!