Czasem świetnie wiesz co chcesz zmienić w życiu: wreszcie rzucić palenie, schudnąć 10 kg (lub nabrać 10 kg mięśni), więcej czytaj, mniej oglądać telewizji i ślęczeć przed komputerem. Bywa też, że nie wiesz od czego zacząć. Dziś podpowiem jak robię listę złych nawyków, które chcę zmienić oraz nawyków, które przywitam w swoim życiu z otwartymi ramionami.
Najdalsza wyprawa zaczyna się od pierwszego kroku (Kolumb musiał wstać z łóżka żeby popłynąć w pierwszy rejs do Ameryki). Zmiana w życiu też. Zróbmy pierwszy krok. Tak mały żeby aż prosił się o zrobienie. Obiecuję, że tworzenie listy będzie nieprzyzwoicie łatwe. Zaczynajmy!
- Weź kartkę papieru i długopis i schowaj do torebki, plecaka, w kieszeń płaszcza, kurtki lub marynarki, tak żeby mieć ten zestaw pod ręką.
- Kiedy poczujesz, że kolejny raz robisz rzecz, której nie chcesz robić zanotuj to. Bądź precyzyjny. Zapisz np. „Trzeci raz w ciągu godziny zajrzałem na Facebooka” lub „Piję czwartą kawę tego dnia” albo „Kolejny dzień przez pierwszą godzinę w pracy plotkowałem z kolegami/koleżankami”. Sięgnij po kartkę i długopis również kiedy zauważysz, że kolejny raz nie zrobiłeś rzeczy na której ci zależało. Np. „Zasapałem się wchodząc po schodach, warto zadbać o kondycję”.
W ciągu dnia masz na głowie mnóstwo spraw i łatwo zapomnieć o notowaniu. Ludzka rzecz. Dlatego:
- Ustaw alarm na telefonie (najlepiej wieczorem, jeśli zazwyczaj wtedy masz czas dla siebie) – kiedy zadzwoni pomyśl co wydarzyło się tego dnia, co chciałbyś żeby przestało być nawykiem, a co warto robić regularnie. Zapisz to na kartce. Wystarczy jedna rzecz (oczywiście jeśli masz wenę pisz ile chcesz).
- Zapisz kolejny alarm za nie mniej niż siedem dni – to będzie chwila, kiedy lista zostanie zamknięta.
- Prowadź notatki przez tydzień.
- Po siedmiu dniach, kiedy zadzwoni alarm, spójrz na listę, którą spisałeś. Coś ci jeszcze przychodzi do głowy? Dopisz. Wystarczy jedna rzecz.
Proszę bardzo – spis zmian do zrobienia gotowy! Pierwszy krok zrobiony. Teraz znajdź czas żeby każdy punkt na liście zamienić w zadanie. Powinno być konkretne, tak żebyś wiedział co dokładnie co masz robić (lub czego unikać). Przeczytaj wcześniej jak skutecznie wprowadzać nawyki w życie – będzie ci łatwiej zorganizować listę. Zobacz też co przeszkadza w tworzeniu dobrych nawyków.
Wrócę do naszych przykładów. Zapiski można zmienić w następujące nawyki: “Facebooka będę sprawdzał trzy razy dziennie”, “Ograniczę picie kawy do jednej dziennie”. “Po przyjściu do pracy rozmowy z kolegami zajmą mi nie więcej niż 10 minut”. “Będę ćwiczył trzy razy w tygodniu”.
Zastanów się w jakiej kolejności działać. Masz dwie drogi:
- Który nawyk jest dla ciebie najważniejszy – bardzo ci na nim zależy lub jego wprowadzenie to gruntowna zmiana w życiu – i bierz go na warsztat kierując się zasadami, o których piszę na MotywacjaDo
- wybierz nawyk, który najłatwiej wprowadzić/usunąć. To dobra opcja jeśli brak ci doświadczenia w pracy z nawykami. Po wykonaniu łatwiejszego zadania nabierzesz pewności siebie, umiejętności i zapału żeby zabrać się za zadania cięższej wagi.
I na koniec:
- Nawet jeśli masz w głowie zestaw nawyków do wykorzenienia lub zasadzenia, warto zrobić papierową listę. Sam byłem zdumiony widząc w notatkach rzeczy, które by mi w pierwszej chwili nie przyszły na myśl.
- Warto odświeżać i uzupełniać listę co kilka miesięcy. Pomyśl jak za rok zmieni się na lepsze twoje życie!
Powodzenia!
Jakich nawyków chcecie się pozbyć, a których chętnie nabierzecie? Piszcie, a ja przygotuję podpowiedzi jak się za nie zabrać!