• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

  • MOTYWACJA DO
  • DLACZEGO RAFAŁ
  • TUTAJ WYSTARTUJ
  • DARMOWE NARZĘDZIA
  • BLOG
  • BONUSY GRATIS
  • JAK ZACZĄĆ ĆWICZYĆ, ODCHUDZAĆ SIĘ I JEŚĆ ZDROWIEJ
You are here: Home / Uncategorized / Działaj mądrzej, szybciej, lepiej. Efektywność i jej sekrety rozpracowane!

Działaj mądrzej, szybciej, lepiej. Efektywność i jej sekrety rozpracowane!

18 lutego 2017 by Rafał Panas Leave a Comment

efektywność
unsplash.com/jakob owens

Hej! Chcesz zajrzeć do kabiny pilotów i sprawdzić, jak dzięki tworzeniu różnych scenariuszy przyszłych wydarzeń uratują samolot z 440 pasażerami na pokładzie? A może zasiądziemy do stołu z pokerzystami z Las Vegas żeby podejrzeć ich sposób na podejmowanie trudnych decyzji i wygrywanie milionów dolarów? Albo wraz z agentami FBI, którym przełożeni dali wolną rękę do działania, odkryjemy, kto porwał pewnego mężczyznę?

Do tego wszystkiego namawia nas Charles Duhigg w swojej najnowszej książce „Mądrzej, szybciej, lepiej”.

I od razu zdradzę – daj się namówić, warto! Wybrałem dla Ciebie jego najfajniejsze pomysły, żeby zwiększyć efektywność w każdej dziedzinie życia.

efektywność

Duhigg pokazuje, jak pobudzać motywację, wzmacniać koncentrację, rozpisywać i realizować cele, podejmować decyzje, których potem nie żałujemy, radzić sobie z zalewem informacji, skuteczniej uczyć się czy działać w zespole (lub nim kierować).

Czyli, jak stać się super efektywnym –  to możliwe bez setek dupogodzin przy biurku lub masy wyrzeczeń! – działać mądrzej, szybciej i lepiej we wszystkich dziedzinach życia (choć to nie gwarantuje nam sukcesu zawsze i wszędzie).

Efektywność nie leży w ludzkiej naturze, wymaga zmiany myślenia – wysiłku, z którego nieefektywni wolą radośnie zrezygnować – pisze Duhigg. I dodaje: – Jeśli nauczycie się działać w kontekście efektywności tak, że waszych decyzji i posunięć nie zrozumieją inne osoby, będzie to oznaczać, że znajdujecie się na dobrej drodze, by działać mądrzej, szybciej, lepiej.

Witajcie w ekskluzywnym klubie!

To nie jest motywacyjna paplanina z której po wyciśnięciu zostaje woda lub z palca wyssane „rady”. Duhigg każdą wskazówkę podbiera wynikami badań naukowców.

Po drugie – może po pierwsze? – „Mądrzej, szybciej, lepiej” cholernie dobrze się czyta. Duhigg ma talent wynajdywania do każdego tematu świetnych historii z życia wziętych i mistrzowsko je opisuje (aż mnie zazdrość pożera). Opowieść o pilocie, który uratował samolot to perełka – trzyma w napięciu jak „Lot” z Denzelem Washingtonem lub dobry film katastroficzny.

Wady? Poprzednią książkę – świetną „Siłę nawyku” – Duhigg w całości poświęcił prześwietleniu, jak powstają nawyki, jak walczyć ze złymi i zadbać o wypracowanie dobrych. W „Mądrzej, szybciej, lepiej” każdy rozdział np. o koncentracji mógłby być osobną książką. Tak się nie stało, autor zebrał wszystko pod sztandarem efektywności, pewnie także ze względów praktycznych (Duhigg musiałby popełnić 8 tomów!). Dlatego każdy z elementów jest potraktowany skrótowo.

Np. w rozdziale o motywacji zabrakło trzeciego elementu, który daje nam wewnętrzną chęć do działania – to dążenie do mistrzostwa (o całej wielkiej trójce pisze Daniel Pink w „Drive”).

Najsłabiej udał się Duhiggowi rozdział o pomysłowości. Jego rady są, powiedzmy, mgliste. Twierdzi też kategorycznie, że „nie istnieje żadna instrukcja, która powie, co robić krok po kroku, aby mieć pomysły na żądanie”. Otóż takie instrukcje są i działają!

Jednak i ten rozdział „Mądrzej, szybciej, lepiej” czyta się świetnie. Znów zagrał talent Duhigga do wyłuskiwanie historii i autor w dramatycznej formie przedstawia nam kulisy kręcenia filmu „Kraina Lodu”.

Jednym zdaniem: „Mądrzej, szybciej, lepiej” to bardzo dobry wstęp dla osób, które chcą się zorientować jak działać mądrzej, szybciej, lepiej, choć i bardziej zaawansowani czytelnicy skorzystają (autor porządkuje wiedzę, dodaje trochę smaczków + namiary gdzie grzebać, żeby dowiedzieć się więcej).

No dobrze, teraz obiecane najlepsze patenty na efektywność 🙂

Motywacja

Kiedy motywacja do działania spada, należy przedstawić sobie żmudny obowiązek w kategoriach własnego wyboru. Zmiana myślenia spowoduje wzmocnienie wewnętrznego poczucia kontroli – tłumaczy Duhigg.

Osoby, które mają wysokie poczucie wewnętrznej kontroli cieszą się niższym poziomem stresu, żyją dłużej, są mniej narażone na depresję oraz – a jak! – zarabiają więcej i mają więcej przyjaciół.

– nasza motywacja rośnie kiedy mamy poczucie, że sami decydujemy, co robić

– warto pytać siebie dlaczego coś robisz. Wtedy przypomnisz sobie swoją hierarchię wartości i będziesz wiedział, że trud stanowi część czegoś większego i bardziej znaczącego.

(Dodam trzeci element, czyli dążenie do mistrzostwa – nakręcamy się, kiedy widzimy, że jesteśmy w czymś coraz lepsi).

Odzyskać/wzmocnić motywację pomaga zrobienie pierwszego kroku. Np. napisanie pierwszego zdania w e-mailu, którego nie mamy ochoty pisać lub przemyślenie, jak będzie wyglądała trudna rozmowa z szefem/partnerem/przyjacielem.

Cele

– wybierz cel gigant, aby pobudzić większe ambicje

– podziel go na mniejsze, będzie łatwiej, a ich osiągnięcie podtrzyma Twoją motywację do walki o cel większy oraz uzyskasz informację zwrotną czy wciąż jesteś na dobrej drodze

– stosuj metodę SMART, aby stworzyć konkretny plan działania, który doprowadzi Cie do celu

SMART czyli, jak pewnie pamiętasz, skonkretyzowany (przebiegnę 1 km), mierzalny (masz do przebiegnięcia 1 km), osiągalny/akceptowalny (w czasie poprzednich treningów pokonałeś 500, 700 i 900 metrów), realny (w sobotę rano masz czas zarezerwowany tylko na bieganie) i terminowy (wpisałeś trening do kalendarza 4 marca).

Metoda SMART sprawia, że ludzie zmuszają się do przełożenia mglistych aspiracji na konkretne plany. Uwaga jednak, żeby nie wpaść w pułapkę – umieszczanie na liście zadań działań łatwych, nieistotnych i mało ambitnych (wykreślanie zadań z listy to-do daje przyjemność, stąd ta pokusa!)

Przepis na optymalne działanie:

Puszczamy wodze fantazji, mierzymy wysoko i planujemy z rozmachem, odważnie patrząc w przyszłość. A teraz spisujemy to, co nam przyszło do głowy – może założenie firmy czy bieg maratoński (…). Następnie wybieramy jednego giganta i rozdrabniamy go na krótkoterminowe, skonkretyzowane posunięcia – radzi Duhigg.

Koncentracja

Sprzyja jej budowanie różnych scenariuszy – snucie w myślach szczegółowe i solidne opowieści o tym, co może się wydarzyć w przyszłości. Np. o tym, jak będzie wyglądał Twój jutrzejszy dzień. Fachowo nazywają się modelami mentalnymi.

Takie modele – scenariusze, pozwoliły pilotom uratować samolot pasażerski przed katastrofą. Ułożyli w głowach scenariusz lotu, a gdy sytuacja zaczęła się robić niebezpieczna, wiedzieli na które szczegóły zwrócić uwagę.

Wyobrażenie sobie przyszłości w taki sposób zajmuje zwykle parę minut, ale wraz z końcem tego ćwiczenia w moim umyśle istnieje już gotowy obraz – model mentalny przedpołudnia – i w efekcie, gdy pojawią się problemy – a pojawią się na pewno – łatwiej jest błyskawicznie ocenić, czy warto poświęcać im uwagę, czy odsunąć je na drugi plan – tłumaczy Duhigg.

Dlatego mów do siebie w myślach:

– jak potoczy się po kolei realizacja twoich zamierzeń?

– co będzie się działo na początku?

– jakie przeszkody mogą pojawić się po drodze?

– w jaki sposób spróbujesz im zapobiec?

Po odpowiedzi na te pytania łatwiej będzie Ci utrzymać koncentrację, gdy wydarzenia dzieją się naprawdę i zachować efektywność.

Łatwiej unikniesz też tuneli poznawczych – mózg kieruje wtedy uwagę na najbardziej oczywiste bodźce, zazwyczaj to co masz przed nosem. Nawet jeśli to wbrew zdrowemu rozsądkowi.

(Dowiedz się jak szybko i skutecznie planować działania)

Modele mentalne pomagają skierować uwagę na właściwy punkt, abyśmy mogli podejmować przemyślane decyzje, a nie tylko reagować odruchowo – pisze Duhigg.

Podejmowanie decyzji

Wydarzyło się coś nieoczekiwanego i nie wiesz – trzymać się planu, czy go zmienić.

Duhigg podpowiada: wyobraź sobie kilka wariantów przyszłości, a potem spróbuj określić, które z nich są najbardziej prawdopodobne i dlaczego.

Np. żona dzwoni do Ciebie, że ma chwilę na obiad. Pracujesz i zastanawiasz się czy skorzystać z zaproszenia. Możesz wrócić zrelaksowany i szczęśliwy. Lub wrócisz zmęczony, bo omawialiście problemy z dzieckiem czy inne rodzinno-domowe sprawy. Po rozważeniu tych scenariuszy możesz wybrać na obiad restaurację w pobliżu pracy i jeśli trzeba poprosisz żonę o przełożenie rozmowy o dziecku na wieczór.

To oczywiście prosty przykład, w bardziej skomplikowanych sytuacjach scenariuszy będzie więcej i będą wymagały większego namysłu żebyś zachował efektywność.

Co zrobić:

– wyobraź sobie różne scenariusze przyszłości (także sprzeczne)

– przywołaj swoje doświadczenia oraz ewentualnie wykorzystaj wskazówki osób, które zrobiły, to nad czym się zastanawiasz

– spójrz na problem z różnych perspektyw

Duhigg zauważa, że nie będziemy w stanie trafni wybierać, jeśli nie nauczymy się przepowiadać przyszłości, a do tego jest potrzebna styczność z odpowiednio dużą liczbą sukcesów i porażek (unikniesz ulegania swoim pobożnym życzeniom).

Zespoły

O efektywności zespołu decyduje przede wszystkim sposób zarządzania indywidualnymi talentami jego członków.

Jeśli jesteś szefem, to Duhigg podpowiada:

– zadbaj o poczucie bezpieczeństwa w zespole (każdy jest przeświadczony o tym, że może zabrać głos, mówić tak długo jak inni, a członkowie zespołu okazują wrażliwość i zrozumienie na stany emocjonalne innych).

– przyjrzyj się, jak kierujesz ludźmi (np. czy potrafisz równo rozdzielać czas na zabieranie głosu, a może dajesz taki przywilej najbardziej przebojowym; czy publicznie okazujesz wrażliwość na zmartwienia lub zdenerwowanie podległych ci osób)

– unikaj surowych ocen

– zachęcaj do prezentacji pomysłów

Brzmi jak bajka? Być może w Polsce jest mało takich firm. Autor pokazuje na konkretnych przykładach, jak takie podejście daje korzyści – pracownikom, menedżerom i właścicielom.

Możesz rozważyć przesunięcie odpowiedzialności na pracowników, którzy  są najbliżej problemu. Ludzie pracują lepiej, gdy wierzą, że decyzje w pewnym stopniu zależą również od nich.

Jeśli pracownik ma się angażować, mieć motywację i chęć do dzielenia się swoimi pomysłami, musi wiedzieć, że jego uwagi nie będą lekceważone, a ewentualne błędy nie zostaną wykorzystane przeciwko niemu.

Pomysłowość

Kluczem do jej wyzwolenia może być zastosowanie znanych rozwiązań w nowych sytuacjach. Kreatywności sprzyja też  analiza własnych doświadczeń i wykorzystywanie własnych emocji.

Duży stres może być przydatny – desperacja może pchnąć nas do kreatywności.

Żeby twórczy ból nie poszedł na marne, wystarczy postarać się uporządkować myśli, przypomnieć sobie, co wiemy, co się sprawdziło w innych sytuacjach i spróbować zastosować to w tych, które przyprawiły nas o niespokojne bicie serca – zaleca autor „Mądrzej, szybciej, lepiej”.

Podziel się:

  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)

Related

Filed Under: Uncategorized Tagged With: cele, charles duhigg, decyzje, działania, efektywność, koncentracja, kreatywność, lista zadań, modele mentalne, motywacja, planowanie, planowanie dnia, pomysłowość, praca, produktywność, SMART, stres

Primary Sidebar

[FM_form id="6"]

Copyright © 2023 · Genesis Sample on Genesis Framework · WordPress · Log in

Tak, używamy na naszej stronie ciasteczek - dzięki temu działa dla Ciebie sprawniej. Zgadzam się Czytaj więcej
Tak, używamy ciasteczek

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT
 

Loading Comments...